“Trabzon İklim Değişikliği ile Mücadele Ediyor” Projesi Açılış Toplantısı

‘Trabzon İklim Değişikliği ile Mücadele Ediyor’ projesinin açılış toplantısı gerçekleştirildi’

 

ÇEVRE DOSTU DURAKLARI KURULACAK

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, faydalanıcı kurumu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olan,‘Türkiye’de İklim Değişikliği Alanında Kapasitenin Geliştirilmesi Hibe Programı’ kapsamında hazırlanan Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülmekte olan, ‘Trabzon İklim Değişikliği ile Mücadele Ediyor’ projesin açılış toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıya Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya’nın yanı sıra çok sayıda, STK temsilcisi, Dernek temsilcisi ve kurum yetkilisi katıldı.

SUNUM YAPTI

Programda Proje Koordinatörü Aylin Aslan Mazlum, yapmış olduğu sunumda iklim değişikliği nedenleri ve etkileri, sera etkisi ve nedenleri, küresel ısınma ve nedenleri, iklim değişikliğinin Türkiye’ye etkileri, iklim değişikliği politikaları hakkında bilimsel verileri aktardı. Ayrıca proje hakkında ve proje kapsamında yapılması planlana faaliyetler hakkında bilgi verdi.

DURAKLAR KURULACAK

Ardından konuşma yapan Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Akkaya, İklim Değişikliği ile mücadelenin önemine dikkat çekerek şunları söyledi: “Trabzon Büyükşehir Belediyesi olarak yürüttüğümüz ve 2 yıl sürecek olan projemizin maliyeti 214 bin 652 Euro’dur. Proje kapsamında eğitimler ve konferanslar yoluyla farkındalık yaratma dışında, gücünü güneş panelleri ve entegre pil vasıtasıyla üretebilen ‘Akıllı ve Çevre Dostu Otobüs Durakları’ kurulacaktır. Böylece Trabzon’da yaşayan halkımız somut örnekler vasıtasıyla yenilenebilir enerji kaynaklarının yararı hakkında bilgi sahibi olacaktır.  Ama bu proje her ne kadar bizim kurumumuz tarafından yürütülüyor olsa da değerli kurumlarımızla birlikte ortak iş yapabilme kültürünü Trabzon’a kazandırma adına mutluluk duyuyoruz. Bu projenin Trabzon kazandırılmasında emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

GELECEK NESİLLLERE DAHA YAŞANABİLİR BİR DÜNYA

Toplumu oluşturan bireylerdir, her birey üzerine düşeni yapma noktasında fedakârlığını ortaya koyarsa gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya hazırlama noktasında gayret gösterirse amacımıza ulaşmış sayarız kendimizi. Trabzon İklim Değişikliği İle Mücadele Ediyor Projesi bir başlangıç, bundan sonra daha farklı ve güzel projeler ile Trabzon’u tanıştırmak, Trabzon’a yeni imkânlar kazandırabilmek için gayret göstereceğiz.”